HABER -DUYURULAR

Güncel Haber ve Duyurular

 • 10.06.2021 perşembe günü gerçekleştirilen Tübitak Süperkritik Akışkan Ekstraksiyon Tesisi açılışında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç.Dr.Tahir BÜYÜKAKIN’ın yapmış olduğu açıklamalar

 • Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında Tıbbi ve Aromatik Bitkiler konusunda iş birliğini içeren bir protokol hayata geçti. İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İLAFAR) ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden Sekapark Turizm İşletmecilik ve Yatırım Şirketi tarafından yürütülecek protokol, Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Tahir Büyükakın ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı arasında video konferans sistemiyle karşılıklı imzalandı.

  https://www.kocaeli.bel.tr/tr/main/news/baskan/18/tabip-projesi-icin-ktu-ile-protokol-imzalandi/37170

 • 2 Ekim 2020 tarihinde Kandıra ilçemizde gerçekleştirdiğimiz Biberiye Ekim Şenliğinde Başkanımız Sayın Doç.Dr.Tahin BÜYÜKAKIN’ın CNNTÜRK televizyonuna yapmış olduğu açıklamalar

 • Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç.Dr.Tahir BÜYÜKAKIN’ın 23 Eylül 2020 tarihli Ekotürk Tv Ana Haber yayınındaki Tıbbi Aromatik Bitkiler Projesi ile ilgili açıklamaları

 • Kocaeli’de tarımsal kalkınmanın sağlanması amacıyla gerçekleştirilen “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşvik” projesi kapsamında çiftçilere eğitim verildi. Başvuruları kabul edilen çiftçilerin katıldığı eğitim programında üreticilere biberiye yetiştiriciliğiyle ilgili detaylı bilgilendirme yapıldı. Programa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi SEKAPARK A.Ş. Genel Müdürü Bayram Karakuş, Kandıra Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ercan Aydın, ziraat mühendisleri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

  100 ÇİFTÇİYE EĞİTİM VERİLDİ

  Programda 1100 dönümlük alanda üretim yapacak alım garantili sözleşme imzalayan 100 çiftçiye getirisi yüksek olan biberiye yetiştiriciliğiyle ilgili bilgiler verildi. Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendisleri tarafından verilen eğitimde Kocaeli’de ilk defa yetiştiriciliği yapılacak olan biberiye bitkisi hakkında her yönüyle bilgilendirme yapıldı. Ayrıca üreticilerin yetiştirecekleri ürünlere İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ÇKS kaydı ile Tarım Bakanlığı desteklemelerinden yararlanmalarını sağlayacak SEKAPARK A.Ş. tarafından iyi tarım uygulamaları sertifikası ve Tarım Sigortası (TARSİM) desteği verilecek.

 • 87 ÇİFTÇİ İLE SÖZLEŞME

  Tıbbi ve Aromatik bitki üreticiliği imza töreninde 10 çiftçiyle sözleşme imzalandı. 87 çiftçiyle imzalanması gereken sözleşme, pandemi dönemi olması nedeniyle 10 çiftçi ile temsili bir protokol imzalandı. Sekapark A.Ş. Tarafından kurulacak endüstriyel tesisle birlikte üretilecek 3 bitkinin yağları çıkarılacak.

 • Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın TÜBİTAK ziyaretinde, Odamızın da içinde olduğu anlaşma kapsamında Kandıra’da hayata geçirilen Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşvik Projesi protokolü imzalandı.

  TÜBİTAK ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol ile 10 yıllığına TÜBİTAK’ın ArGe çalışmalarını ve formüllerini yapacağı bitkisel ilaç, bitkisel kozmetik ve bitkisel takviye gıda üretimi gerçekleştirilecek.

  Kandıra ilçemize çarpan etkisi ile 5 yılda yaklaşık 80 milyon TL kazandıracak projeyle Kocaeli, ilaç ve kozmetik hammadde üretiminin merkezi haline gelecek. Biberiye, tıbbi nane ve oğul otu yetiştiriciliği, toprak analizi yapılan bin 200 dönüm alanda 87 çiftçi tarafından yapılacak.

  SEKAPARK A.Ş. ve TÜBİTAK arasında imzalanan protokol kapsamında Tıbbi ve Aromatik İşletme Merkezi (TABİM) kurulacak.

  Kocaeli Ticaret Odası olarak, protokol kapsamında üretilen ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarlara sunulmasının önünü açılmasına yönelik çalışmalara başladık.

  Proje ile ilgili açıklama yapan KOTO Başkanı Necmi Bulut: ‘ Türkiye’nin en önemli üretim ve lojistik kenti olan ilimizde gerçekleştireceğimiz çalışmayı oldukça önemsiyoruz. Katma değerli tarımsal üretim hem Kandıra ilçemize hem de ilimize farklı bir soluk kazandıracak. TÜBİTAK ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliğinin kısa sürede sonuca ulaşması için üzerimize düşen tüm görevleri yapmaya hazırız.’ dedi.

 • Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, eko turizm konusunda yaptığı çalışmalar kapsamında hazırladığı “tıbbi ve aromatik bitkiler üretim teşviği” projesini hayata geçiriyor. Maide Kafe’de gerçekleştirilen toplantıda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Türkiye’ye örnek olacak projenin detaylarını aktararak tanıtımını taptı. Başkan Büyükakın projenin Kandıra ekonomisine 5 yılda 28 milyon lira katkı sağlayacağının altını çizdi.

  LANSMANA GENİŞ KATILIM
  Basın açıklamasına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, İl Tarım Müdürü Kerim Mete, Büyükşehir Belediyesi İzmit Koordinatörü Abdullah Köktürk, il ve ilçe protokolü ve çok sayıda gazeteci katıldı.

  TIBBİ AROMATİK BİTKİ ÜRETİMİ
  Projenin önemine dikkat çeken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın; “Tıbbi aromatik bitkiler, üretilmesi halinde ilaç endüstrisinde kullanılabiliyor. Tıbbi aromatik bitkilerle insanların belirli sağlık meselelerini çözmek ve sektörü oluşturmak mümkün. Bu bitkilerin ekilmesiyle örneğin buğday ektiğinizden daha fazla katma değer elde edebiliyorsunuz. Köylerdeki geliri arttırabilmek, çiftçilerimizin gelir düzeyini arttırabilmek için tıbbi aromatik bitki yetiştirilmesi desteklemek istedik. Biz bunların ekimini teşvik edersek, o zaman gelir düzeyleri yükselir. Bu, köyden kente göçü durdurur, belki de geri dönüşü teşvik eder” açıklamasında bulundu.

  PİLOT BÖLGE KANDIRA
  Projenin diğer belediyelere de örnek olabilecek bir proje olduğunu ifade eden Başkan Büyükakın; “Ülkemiz tıbbi aromatik bitki ihracatında dünyada 18. sırada. Tıbbi aromatik bitki ithalatında ise 39’uncu sırada. Bu rakamlara bakıldığında önümüzde ciddi bir fırsat ve şans var. Çok sayıda tıbbi aromatik bitki var ama bizim coğrafyamızın özelliklerine göre Biberiye, Tıbbi Nane Ve Oğul Otu yetiştirmeyi planlıyoruz. Kocaeli Üniversitemiz ile birlikte yaptığımız çalışmalar ile pilot bölgemizi Kandıra olarak belirledik. Sonraki süreçte proje diğer ilçelerde de devam edecek. 1200 dekarlık bir alanda projemiz başlayacak. Maksimum destekleme alanı 15 dekar olacak” ifadesini kullandı.

  2 TESİS KURULACAK
  Çiftçilere birçok destekleme yapılacağını ifade eden Başkan Büyükakın; “Hedefimiz endüstriyel tesis kurmak. Kocaeli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çiftçi Eğitim, Geliştirme ve Üretim Merkezi yapacağız. Bu merkez 80 dekarlık açık, 4 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak. Bunun yanı sıra bitkilerin yağlarının çıkarılması için de bir tesis kuracağız. Yağın çıkarılması için kuracağımız tesis 12 milyon TL’ye mal olacak. Türkiye’de bu çapta bir tesis yok. Bu tesis 120 ton tıbbi aromatik bitkiyi işleyebilecek ve yağını çıkarabilecek. Bu çok ciddi bir yatırım olacak. Tesisimiz hemen hal binasının yanı Salim Dervişoğlu Caddesi’nin arka tarafında olacak. Bu alanda AR-GE çalışmaları olacak” dedi.