Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretim Süreci Hızlanıyor

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın TÜBİTAK ziyaretinde, Odamızın da içinde olduğu anlaşma kapsamında Kandıra’da hayata geçirilen Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşvik Projesi protokolü imzalandı.

TÜBİTAK ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol ile 10 yıllığına TÜBİTAK’ın ArGe çalışmalarını ve formüllerini yapacağı bitkisel ilaç, bitkisel kozmetik ve bitkisel takviye gıda üretimi gerçekleştirilecek.

Kandıra ilçemize çarpan etkisi ile 5 yılda yaklaşık 80 milyon TL kazandıracak projeyle Kocaeli, ilaç ve kozmetik hammadde üretiminin merkezi haline gelecek. Biberiye, tıbbi nane ve oğul otu yetiştiriciliği, toprak analizi yapılan bin 200 dönüm alanda 87 çiftçi tarafından yapılacak.

SEKAPARK A.Ş. ve TÜBİTAK arasında imzalanan protokol kapsamında Tıbbi ve Aromatik İşletme Merkezi (TABİM) kurulacak.

Kocaeli Ticaret Odası olarak, protokol kapsamında üretilen ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarlara sunulmasının önünü açılmasına yönelik çalışmalara başladık.

Proje ile ilgili açıklama yapan KOTO Başkanı Necmi Bulut: ‘ Türkiye’nin en önemli üretim ve lojistik kenti olan ilimizde gerçekleştireceğimiz çalışmayı oldukça önemsiyoruz. Katma değerli tarımsal üretim hem Kandıra ilçemize hem de ilimize farklı bir soluk kazandıracak. TÜBİTAK ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliğinin kısa sürede sonuca ulaşması için üzerimize düşen tüm görevleri yapmaya hazırız.’ dedi.